"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ayran in faydaları zararları Besin değeri nelerdir

Milli içeceğimiz ayran hangi hastalıklara iyi gelir faydaları zararları yararları nelerdir hakkında detaylı geniş bilgiler.

Faydaları
– Ayran, kanser hücrelerinin gelişimini engeller. (Yoğurt bakterilerinin antikanserojen etkisiyle kanserin başlangıcını önlüyor ve tümör hücrelerinin gelişimini geriletiyor.)

– Ayranın sulu bir içecek olması bağırsak hareketlerinin artmasını sağlar ve kabızlık sorununun giderilmesinde etkili olur.

– Ayranın uyku problemine koşulsuz iyi geldiği herkes tarafından bilinmektedir. Geceleri uyku problemi çeken kişilerin uyku vaktinden birkaç saat önce bir bardak ayran tüketmeleri o gece deliksiz bir uyku çekebilmelerine olanak sağlayacaktır.

– Tokluk hissi vererek öğünlerinizi küçültmenize ve kilo vermenize yardımcı olur.

– İçerdiği yoğun vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

– Ayran kolesterol seviyesinin sağlıklı seviyede tutulmasına yardımcı olur. Ayran kolesterol seviyesinin düzenlenmesine hayati katkı sağlayan bileşenler açısından çok zengindir.

– Osmanlı zamanında kullanılan en sağlıklı besin yoğurt sadece vücut sağlığına değil cilt sağlığına da oldukça katkı sağlar. İçeriğinde sodyum, protein, potasyum, folate, tiamin, A, B, C, E, K ve B12 vitaminleri bulunmaktadır.

– Ayranın kasları gevşetici özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde gevşeyen kaslar sinir sisteminin rahatlamasına neden olur. Birçok faydası olan ayran fazla tüketilmediği takdirde sinir sisteminin ayakta kalmasını sağlar.

– Ayran midede asit seviyesinin düzenlenmesini sağlayan etkili bir içecektir. Özellikle baharatlı içeceklerin ender olduğu yanma ve tahrişten kaynaklana sızıların ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.

Besin değeri
Besin Değeri 100 gramda

Kalori 38 kcal
Karbonhidrat 2.8 g
Lif 0.0 g
Protein 2.0 g
Yağ 2.1 g
Kolesterol 0.0 mg
A Vitamini 0.0 IU
C Vitamini 0.0 mg
Potasyum 0.0 mg
Kalsiyum 0.0 mg
Demir 0.0 mg

Ayran, vücudun kaybettiği su ve mineralleri geri kazandırmaya yardımcı ferahlık veren bir içecektir. Yemeklerin yanında ya da ara öğünlerde yarım porsiyon süt değişimi yerine tüketilebilecek sağlıklı bir alternatiftir

Bir önceki yazımız olan Elma sirkesi yarar zararları Besin değeri ve faydaları nelerdir başlıklı makalemizde Elma sirkesi hangi hastalıklara iyi gelir, Elma sirkesi yararları nelerdir ve Elma sirkesi zararları nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.