"Enter"a basıp içeriğe geçin

Çiğ biberin faydaları zararları Besin değeri nelerdir

Yeşil çiğ biberin Besin değeri faydaları zararları nelerdir hakkında detaylı geniş bilgiler

Besin değeri
Karbonhidrat (g)3.16
Protein (g)0.5
Yağ (g)0.11
Lif (g)0.45
Kolesterol (mg)0
Sodyum (mg)1
Potasyum (mg)106
Kalsiyum (mg)5.5
Vitamin A (iu)100
Vitamin C (mg)91.75
Demir (mg)0.23

Faydaları
Biberin genel ağrılara ve grip gibi salgın hastalıklara karşı etkili bir tedavi aracı olduğunu söylemiştik. Astım, bronşit, sinüzit gibi alt ve üst solunum yolu rahatsızlıklarının tedavisi için yukarıda anlattığımız şekilde, biberi kaynatarak buharını soluyabilirsiniz.

Cildin hızlı yaşlanmasına engel olur, cilt hücrelerini besler.

Sabah kahvaltısında 2 tane tüketilen çiğ biber, besinlerle beraber vücudumuza giren zararlı bakterileri idrar ve dışkı yoluyla vücuttan atmamıza yardımcı olur.

İçeriğindeki P vitamini atardamar ve toplardamar sağlığı için önemlidir. Damarların yumuşamasına vekanamaya karşı etkilidir. Kalp ve damar sağlığı için önemlidir. Kalp hastalıklarından korur.

Mineral kaynağı olarak biber, enerji sağlar.

Şiddetli öksürüğe karşı bala bir miktar biber tozu katarak tüketmek iyi gelir. Biber ve bal doğal antibiyotik özelliğe sahiptir. Bununla birlikte bünyede ısı üretirler. Böylece biber kolay bir şekilde öksürük ve soğuk algınlığı hastalıklarının tedavi edilmesini sağlar.

Biber, yüksek kan basıncı sorunlarına karşı faydalıdır.

İnsan vücudunun koruyucu kalkanı niteliğindeki bağışıklık sistemini güçlendirir. Antioksidan özelliği sayesinde özellikle kış aylarında görülen nezle, grip gibi hastalıkların hem önlenmesine hem de tedavisinde etkilidir.

Biber saç sağlığı için faydalıdır, dökülmeye engel olur.

Ülkemizde dolmalık, sivri ve çarliston olarak yetişen yeşil biberi yemeklerde ve salatalarda bol bol kullanmak gerekiyor. Yeşil biberin içerisinde bol miktarda C vitamini, beta karoten, A, P, K, B1, B2 ve E vitamini mevcut. A, E ve C vitaminleri içerdiği için antioksidan özelliği yüksek bir sebze olduğu için sağlığımız üzerine çok olumlu etkileri var.

Kansere karşı etkilidir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Zararları
Yağda kızartıldığı takdirde midede çeşitli problemlerin ortaya çıkmasına sebep olur.

Acı biber aşırı olarak alınırsa, mide ve bağırsaklarda tahrişlere yol açabilir, hatta böbreklerde, karaciğerde rahatsızlanmalara neden olabilir.

Yağda kızardıktan sonra tüketilen biberin içeriğindeki B,K ve C vitaminleri yok olur. Aynı zamanda kızartma yağının mide kanserine yol açma ihtimali bulunur. Bu sebeple mangalda veya tavada közlenip tüketilmesi önerilir.

Hemoroid hastalarının basur kanamalarını artırır. Acı biber tüketimiyle birlikte artış gösteren basur memelerindeki hassasiyetle doğru orantılı bir şekilde kanama miktarı da artar.

Bir önceki yazımız olan Ispanak Besin değeri faydaları zararları nelerdir başlıklı makalemizde Ispanağın Besin değeri, Ispanağın yararları zararları nelerdir ve Ispanak hangi hastalıklara iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.