"Enter"a basıp içeriğe geçin

Domates in Besin değeri faydaları zararları nelerdir

Domates in Besin değeri faydaları zararları hangi hastalıklara iyi gelir hakkında detaylı geniş bilgiler

Besin değeri
Kalori 17 kcal
Karbonhidrat 2.6 g
Lif 0.9 g
Protein 0.9 g
Yağ 0.2 g
Kolesterol 0.0 mg
A Vitamini 84.0 IU
C Vitamini 24.5 mg
Potasyum 242.0 mg
Kalsiyum 14.0 mg
Demir 0.5 mg

Faydaları
Cildin ve göz hastalıklarının tedavisine yardımcı olan C vitamini, flavonoid B kompleksi, tiamin, folat, niasin vb. vitaminler de domateslerde bulunur.

Domateslerin erkekler için özel faydaları da vardır. En azından haftada bir domates tüketilmesi erkekler için önerilir, çünkü içindeki likopen, prostat sağlığının iyi olmasına destek verir.

Sodyumun bünyede seviyesinin düşmesiyle birlikte kan basıncında da problemlerin oluşmaya başladığını belirten bilim adamları, domates tüketimini teşvik etmektedir. Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Araştırması’na göre günde ortalama iki domatesin tüketilmesi gerektiği belirtilmektedir.

Sinir sistemi ve hücreleri vücudumuzdaki hassas noktalardan biridir. Bunların herhangi bir nedenden dolayı deforme olması sonucunda ciddi ruhsal sorunlar ortaya çıkar. Uzmanlar bu durumun engellemenin en etkili doğal yolunun domates olduğunu belirtiyor. Özellikle pişirilerek tüketilen domates bu faydayı iki kat daha fazla karşılar.

Safra kesesi taşlarının oluşumunu engeller. İçeriğindeki K vitamini ve kalsiyum nedeniyle kemikleri korur ve güçlendirir. Saçların parlak ve bakımlı görünmesini sağlar.

Domates, sigarayı ya da ikinci el dumanını teneffüs ederek vücudunuza yapılan hasar miktarını azaltabilir. Domatesler, sigara dumanından üretilen kanserojenlerden vücudu korumak için çalışan kumarik asit ve klorojenik asit içerir.

Zengin domates bileşenleri akne ile savaşıyor ve cilt hücrelerine zarar vermiyor. Araştırmalar, günde iki bardak domates suyunun içilmesinin derinin genel görünümünü kısa sürede iyileştirmeye yardımcı olduğunu belirtti.

Domatesler, araştırmada vücudun yağ yakma kapasitesini yüzde 30’un üzerinde hızlandırdığı gösterilen amino asit karnitin üretimini teşvik ediyor.

Zararları
Ancak, aşırıya kaçılıp tüketildiğinde domateste bulunan potasyum özelliğinden böbrek hastalığı olan kişiler zorluk çekebilir.

Alerjik bünyeye sahip çocuklarda ve yetişkinlerde önce dudaklara sürülmesi domatesin zararları ile başa çıkmak için önerilmektedir. Fakat tüketim sonrasında eğer bir kızarma veya kaşıntı oluşursa domatesten derhal uzak durulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Chia tohumu Besin değeri faydaları zararları nelerdir başlıklı makalemizde Chia tohumu Besin değeri, Chia tohumu faydaları zararları nelerdir ve Chia tohumu hakkında bilgi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.