"Enter"a basıp içeriğe geçin

Elma Besin değeri faydaları zararları

Elma hangi hastalıklara iyi gelir faydalari zararları yararları nelerdir hakkında detaylı geniş bilgiler.

Faydaları
Düzenli tükettiğinizde metabolizma hızınıza pozitif katkı sağlar ve zayıflamaya yardımcı olur.

Safra asitlerini emerek karaciğere, oniki parmak bağırsağına yarar sağlar. Vücudu toksin maddelerden arındırmasıyla özellikle karaciğeri temizlemiş olur. Adeta bir detoks ürünü gibidir.

Yeşil elma K vitamini seviyemizin artmasını sağlar. Bunun da bir sonucu olarak, yaralarımızı iyileştirmek kolaylaşır. K vitamini anti-hemorajik bir ajan olarak görev yapar.

Kanda bulunan kolesterol miktarını düzenleyerek kalp ve damar tıkanıklıklarını önler. Böylece kalp krizine yakalanma riskini azaltır.

Elmanın kan şekerini dengelemesi konusunda yapılan çalışmalar aslında oldukça yeni sayılır ama bu araştırmalarda elde edilen sonuçlar için ümit verici denebilir. Elmanın şekeri düzenleyen etkisinin temel nedeni bir antioksidan olan “polifenol” bakımından zengin olması.

Diş sağlığı için de birçok diş macunu içerisinde beyazlatma amacı ile kullanılır. Elmanın diş beyazlatma özelliğinin yanı sıra, diş çürüklerinin önüne geçme konusunda da faydası oldukça fazladır. Diş eti hastalıkları ve iltihapları için de iyileştirici bir içeriği vardır.

Özellikle elma kabuğunu yemek sindirim sistemini harekete geçirmeye yardımcı olur ve kabızlığı önler.

Fareler üzerinde yapılan deneyler, elmanın Alzheimer hastalığından koruduğunu ve beynin yaşlılıktan kaynaklanan etkileri azalttığını ortaya koymuştur.,

İçeriğinde bulunan antioksidanlar ve fenolik bileşikler, akciğer, pankreas ve prostat kanseri riskini azaltır. Yapılan araştırmalara göre pankreas kanserine yakalanma oranını %23’e kadar azaltmıştır.

Hamilelik dönemlerinde kadınlar için mide bulantısını kesme konusunda elmanın çok faydası olacaktır. Bulantı ve mide ağrılarına iyi gelmesi, kusmaların azaltılması ve karın bölgesine girebilecek krampların engellenmesinde elma tüketimi desteklenmelidir. Birçok uzman da hamilelere bu dönemde bol miktarda elma yemelerini önerecektir.

Romatizmaya bağlı olan hastalık ve eklem ağrılarına da elma tüketimi çok iyi gelmektedir. Dönemsel eklem ağrıları için de mutlaka öğünlerde elma yenmesine özen gösterilmelidir. Elma tüketimi ile vücut kaybettiği direnci fazlasıyla kazanacaktır.

A, B6, E ve K vitamini deposu olduğunu ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği ortaya çıkmıştır.

Zararları
Aşırı miktarda tüketilirse ishale neden olabilir. Fazla miktarda tüketildiğinde içeriğindeki şekerden dolayı aşırı miktarda vücuda şeker alınmış olur. Dolayısıyla zayıflamaya değil kilo almaya sebep olur.

Besin değeri

Porsiyon Miktarı: 100 g
Kalori (kcal) 52
Toplam yağ 0,2 g
Doymuş Yağ 0 g
Çoklu Doymamış Yağ 0,1 g
Tekli Doymamış Yağ 0 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 1 mg
Potasyum 107 mg
Karbonhidrat 14 g
Diyet Lifi 2,4 g
Şeker 10 g
Protein 0,3 g
A Vitamini 54 IU
C Vitamini 4,6 mg
Kalsiyum 6 mg
Demir 0,1 mg
D Vitamini 0 IU
B6 Vitamini 0 mg
Kobalamin 0 µg
Magnezyum 5 mg

Bir önceki yazımız olan Portakal besin değeri faydaları zararları hangi hastalıklara iyi gelir başlıklı makalemizde Portakal besin değeri, Portakal faydaları nelerdir ve Portakal yararları nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.