"Enter"a basıp içeriğe geçin

Fesleğen in faydaları zararları Besin değeri nelerdir

Fesleğen hangi hastalıklara iyi gelir faydaları zararları Besin değeri nelerdir

Faydaları
Fesleğen sindirim sistemini ve sinir sistemini olumlu etkiler, sindirim problemleri için kullanım alanıdır. Mide bulantısını yatıştırması da fesleğenin faydaları arasındadır. Bağırsak parazitlerini öldürebilir. DNA’nın yapısını ve hücreleri korur. Bağışıklık sistemine katkı sağlayan beyaz kan hücrelerinin yapısını korumaya yardım eder.

Yaşlanma karşıtıdır, yaşlılığın etkilerini azaltır. Kalbi korur. Kalp ile dost bir bitkidir. Antibakteriyel özelliği vardır. Yatıştırıcı etkisi sayesinde, sinirlilik, depresyon, gerginlik, stres ve uykusuzluk durumlarında yardımcı olur. Strese iyi gelir.

Yapılan çalışmalara göre fesleğenin birçok kanser türünü önleyici etkisi olduğu belirtilmiştir. Yüksek antioksidan içeriği ile hücreleri hücre hasarına karşı korur. Bunun sonucunda cilt kanseri, meme kanseri, ağız kanseri gibi birçok kanser türüne karşı koruma sağladığı belirtilmiştir.

Zararları
Çok yüksek oranda ve çok sık kullanılması vücutta olumsuz etkiler yaratır, kanseri tetikleyebilir, bu yüzden fazla tüketilmemelidir. Fesleğenin zararları başlığı altında en çok dikkat edilmesi gereken husus budur.

Ayrıca hamile ve emziren kadınların kullanması da sakıncalı olabilir. Kan şekerini düşürücü etkisi vardır. Olası bir ameliyattan 2 hafta önce kullanımı bırakılmalıdır. Çünkü kanamayı arttırıcı etkisi vardır. Tansiyonu düşük olan kişilerin kullanması sakıncalı olabilir.

Fesleğenin zararları ile karşılaşmamak için çok sık ve aşırı kullanımdan kaçınmalısınız!

Besin değeri
Porsiyon Miktarı: 100 g
Kalori (kcal) 22
Toplam yağ 0,6 g
Doymuş Yağ 0 g
Çoklu Doymamış Yağ 0,4 g
Tekli Doymamış Yağ 0,1 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 4 mg
Potasyum 295 mg
Karbonhidrat 2,7 g
Diyet Lifi 1,6 g
Şeker 0,3 g
Protein 3,2 g
A Vitamini 5.275 IU
C Vitamini 18 mg
Kalsiyum 177 mg
Demir 3,2 mg
D Vitamini 0 IU
B6 Vitamini 0,2 mg
Kobalamin 0 µg
Magnezyum 64 mg

Bir önceki yazımız olan Isırgan otunun ve çayının faydaları zararları Besin değeri nelerdir başlıklı makalemizde Isırgan otu çayı faydaları nelerdir, Isırgan otu hangi hastalıklara iyi gelir ve Isırgan otu zararları nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.