"Enter"a basıp içeriğe geçin

Isırgan otunun ve çayının faydaları zararları Besin değeri nelerdir

Isırgan otunun ve çayı hangi hastalıklara iyi gelir faydaları zararları yararları Besin değeri nelerdir hakkında detaylı geniş bilgiler.

Isırgan otunun faydaları
Isırgan otu, yeşil yapraklı diğer sebzelere kıyasla, kalsiyum ve magnezyum açısından çok zengindir. İçerdiği demir, kansızlığı önlediği gibi, kadınlarda östrojen hormonunu arttırdığı için, doğum yapmış hanımların süt salgılamasını artırmaktadır.

Yara, çatlak gibi cilt şikayetlerinizde hiç düşünmeden kullanabilirsiniz. Kısa sürede yaralı hücreleri iyileştirecektir. El ve ayaklarda oluşan çatlaklar için birebir bir bitki olarak karşımıza çıkmaktadır.

Isırgan otunda mide, bağırsak, safra kesesi, karaciğer ve pankreas salgılarının uyarılmasını sağlayan maddeler bulunur. Yani bu durum, sindirim sistemini düzenlerken, safra kesesi taşlarının oluşumunu ve mevcut taşların büyümesini engeller.

Isırgan otu idrar söktürücü özelliğe sahiptir bu nedenle de vücutta etkisiz hale gelen toksinler hızlı bir şekilde vücuttan atılır. Toksinlerden kurtulan vücutta bağırsakların besin alımı artar ve sindirim süreci hızlanır. Bu süreç hızlandıkça tehlikeli toksinlerin vücutta birikmesi engellenir.

Yapılan araştırmalarda bu otun alerjik hastalıklara karşı olumlu etkisi olduğu ortaya çıkmış oldu. Ekstrakt birleşimleri içeren ot alerjik hücrelerini azalttığı görülmüş. Sıklıkla alerjik reaksiyon yaşayanlar için uzmanlar bu otun çayından bir bardak içmelerini öneriyorlar.

Romatizma ağrılarına karşı ısırgan otu suyunun ağrılı yerlere sürülmesi yararlıdır. Romatizma ağrılarına karşı taze ısırgandan hazırlanan ısırgan lapasının haftada birkaç kez uygulanması tavsiye edilmektedir.

Isırgan otu çayı faydaları
Neuroscience Letters’ta yayınlanan araştırmaya göre; ısırgan otu diyabete bağlı semptomları azaltmaya yardımcı oluyor. Yüksek kan şekerini düşürüyor, aşırı susamayı azaltıyor, kiloyu dengeliyor, insülin seviyesini düzenliyor, nöropati ağrısını azaltıyor ve hatta hafızaya iyi geliyor.

Isırgan otu, soğuk algınlığı konusunda oldukça faydalı olduğu gibi bağışıklık sistemini de güçlendirip diğer hastalıklara yol açması muhtemel olan virüslerin bedeninize zarar vermesine engel olur.

Isırgan otunun yapraklarının kaynatılmasıyla elde edilen sıvının saç dökülmesini ciddi derecede azalttığı bilinmekedir. Yine ağır hastalıklar sırasında dökülen saçların çıkışını hızlandırmak için de yararlanılabilmektedir.

Isırgan otunun içeriğindeki yüksek C vitamini ve demir birleşimi kırmızı kan hücresi üretimini uyarır. Böylece kan dolaşımı artar, yaralar hızla iyileşir ve enerji seviyesinde artış olur. Bu özelliği nedeniyle kronik yorgunluğu ve anemiyi hafifletmesi için önerilebilir.

Isırgan otu yüksek miktarda demir içerdiği için kan yapıcı özelliği vardır. Bunun dışında kanın temizlenmesine yardımcı olur.

Isırgan otu genellikle eller, dizler, kalçalar ve omurgada eklem ağrısı yaşayan osteoartrit ve artrit hastalarının sıkıntılı bölgelerine haricen sürülerek ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Ayrıca ağız yoluyla alındığında da rahatlama sağlayabilir. Eklem ağrıları için ısırgan otu banyoları tavsiye edilir.

Isırgan otu, içerdiği flavonoit bileşikler, mineral maddeler nedeniyle diüretik etki gösterir. Isırgan otunun idrar söktürücü bu özelliği ise vücuttaki toksin maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Böylece bağırsakların çalışması düzenlenmiş ve besin alımı artmış olur.

Isırgan otunun diüretik olması böbrek sağlığı içinde çok önemlidir. Mesaneyi enfeksiyondan korur, böbreklerdeki taş ve kumun kolayca dışarı atılmasını sağlar. Isırgan otu diüretik olduğu için prostat kanserine karşı da etkilidir.

Zararları
Isırgan otu kullanımı genel olarak güvenli olsa da ara sıra görülen mide bulantısı, terleme, ishal ve cilt yüzeyine uygulandığında alerjiler yan etkileri arasındır. Açık yaralara kesinlikle sürülmemeli ve taze ısırgan otu cilde temas ettirilmemelidir.

Bunun yanı sıra kadınlarda adet döngüsünü değiştirme riski taşıdığı için hamile kalma planı olan kadınlar ilgili dönemde ısırgan otunu kullanmamalıdır.

Hamile kadınlar için hormonal dalgalanmalar problem yaratabileceğinden ve bu durum fetüsün gelişimi için ölümcül olabileceğinden hamile kadınların ısırgan otu çayı tüketmesi önerilmez.

Bir önceki yazımız olan Yeşil biberin faydaları zararları yararları Besin değeri nelerdir başlıklı makalemizde Yeşil biber hangi hastalıklara iyi gelir, Yeşil biberin Besin değeri ve Yeşil biberin faydaları nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.