"Enter"a basıp içeriğe geçin

Karabuğday Besin değeri faydaları zararları nelerdir

Karabuğday Besin değeri faydaları zararları nelerdir hangi hastalıklara iyi gelir hakkında detaylı geniş bilgiler.

Besin değeri
Kalori 343 kcal
Karbonhidrat 71.5 g
Lif 10.0 g
Protein 13.3 g
Yağ 3.4 g
Kolesterol 0.0 mg
A Vitamini 0.0 IU
C Vitamini 0.0 mg
Potasyum 460.0 mg
Kalsiyum 18.0 mg
Demir 2.2 mg

Faydaları
İçerisinde bulunan bileşenler ve antioksidanlar sayesinde kolon kanseri, göğüs kanseri gibi hastalıklara karşı koruyucu görev üstlenir.

Karabuğdayın protein değeri oldukça yüksektir. Et yerine yiyebileceğiniz besinlerden biri olan karabuğday, aynı zamanda lif oranı çok yüksek olduğu için sindirimi de çok kolaydır. Böylece sindirim hastalıklarına da iyi gelir.

Karaciğer dostu olan karabuğday, karaciğere çeşitli faydaları olan ‘choline’ maddesince zengindir.

Fosfor, demir, magnezyum ve potasyum içeren karabuğday yüksek tansiyon ve kansızlığın giderilmesinde oldukça etkilidir. Özellikle demir içeriği diğer tahıllara oranla daha yüksektir.

Yüksek lif içerdiğinden diyet yapan kişilerin listesinde ilk yer alır. Aynı zamanda uzun süre tok tutar ve gün boyu vücudun enerji seviyesini yükseltir. Böylece diyet yaparken yorgunluk ve stres gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltır.

Karabuğday ‘fonksiyonel gıda’ olarak bilinir. Fonksiyonel gıdalar, hastalık oluşma riskini azaltan gıdalardır.

Karabuğday çölyak hastaları ve glutensiz beslenenler için oldukça uygun bir besin. Gluten içeren tahılları, glutensiz besinlerle değiştirerek şişkinlik, kabız ve ishal gibi sorunlarla başa çıkabilirsiniz.

Karabuğdayın içerisinde bulunan B1, B3, B5 VE B9 vitaminleri sayesinde sağlıklı bir cilt ve güçlü saçların oluşmasını sağlar. İçindeki rutin maddesi sayesinde kırışıkları önler. Keratin, tırnak ve saçların temel bileşenidir. Karabuğday, keratin üretimi için gerekli aminoasitleri içerir. Saçların kolay uzamasını sağlar.

İnsülin direncini kırar. Magnezyum içeriğiyle insülin dengesini sağlar, diyabet hastalığı ve insülin direncine iyi gelir.

Bir önceki yazımız olan Karnabahar Besin değeri faydaları zararları nelerdir başlıklı makalemizde Karnabahar Besin değeri, Karnabahar faydaları nelerdir ve Karnabahar hakkında detaylı bilgi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.