"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kavun Besin değeri faydaları zararları nelerdir

Kavun Besin değeri faydaları zararları hakkında detaylı geniş bilgiler

Besin değeri
Porsiyon Miktarı: 100 g
Kalori (kcal) 33
Toplam yağ 0,2 g
Doymuş Yağ 0,1 g
Çoklu Doymamış Yağ 0,1 g
Tekli Doymamış Yağ 0 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 16 mg
Potasyum 267 mg
Karbonhidrat 8 g
Diyet Lifi 0,9 g
Şeker 8 g
Protein 0,8 g
A Vitamini 3.382 IU
C Vitamini 36,7 mg
Kalsiyum 9 mg
Demir 0,2 mg
B6 Vitamini 0,1 mg
Kobalamin 0 µg
Magnezyum 12 mg

Faydaları
-Kavunun bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliği vardır.
-C vitamini yönünden iyi bir kaynaktır, bu özelliği ile vücudu serbest radikallere karşı koruma altına alır.
-Kalp ve damar sağlığını koruyucu etkiye sahiptir. Vücudu yüksek tansiyona karşı koruyan sodyum içermektedir. İçeriğinde bulunan folatlar nedeni ile kalp krizi riskini azaltır.
-Kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Vücutta oluşan kanser hücrelerinin çoğalmasını engeller.
-Strese karşı da faydalı meyvelerden biridir. Beyine fazla oksijen ulaşmasını sağlayan potasyum içerir. Sinir sisteminin daha fonksiyonel çalışmasını sağlar.
-Göz sağlığını koruyucudur. Görme kabiliyeti üzerinde olumlu etkileri olan beta-karoten bakımından iyi bir kaynaktır. Düzenli kavun tüketilerek katarakt hastalığına yakalanma riski %30-40 azaltılabilir.
-Adet döneminde oluşan ağrı ve kramplara karşı iyi gelerek, adet döneminde kan pıhtılaşmasını önleyici etki sağlayabilir.
-Kilo vermeye yardımcı meyvelerden birdir. Kavun açlık hissini uzatarak kişiyi uzun süre tok tutar. Lif bakımından da zengin bir içeriğe sahip olan kavun midede fazla yer kaplamaz. Bu özelliği ile şişkinliğe de yol açmaz.
-Sigarayı bırakmaya yardımcı olur.
Gebe kalmayı kolaylaştıran bir meyvedir. İçeriğinde yer alan folat kadınlar gebe kalmak isteyen kadınlar için faydalıdır. -Folat üreme sistemi üzerinde olumlu etkiler yaratarak hamile kalmayı kolaylaştırabilir.
-Bağırsakta oluşan kurtların düşmesine yardımcı olur. Kabızlık, öksürük ve yüksek ateşe karşı bitkisel tedavi olarak kullanılabilir.

Zararları
-Kavun şeker hastaları için uygun bir meyve olmayabilir. Çünkü kavun oldukça tatlı bir meyvedir. Ancak bu yan etkisi uzmanları ikiye bölmüştür. Bazı uzmanlar kavunun diyabet hastalığında tüketilebileceğini savunsa da bazı uzmanlar diyabetliler için uygun bulmamaktadır.
-Kavun antioksidan bakımından çok iyi bir kaynak olmasına rağmen kavunun sindirim sisteminde iltihap yapıcı özelliği bulunmaktadır. Ancak yine bu konuda uzmanlar ikiye ayrılmıştır. Bazı uzmanlar bağırsak iltihabına karşı faydalı olduğunu savunmakta, bazıları ise bağırsak iltihabı olan kişilerde zararlı olabileceğini savunmaktadır.
-Kavun ülser hastaları için de tavsiye edilmeyen bir meyvedir.

Bir önceki yazımız olan Çilek Besin değeri faydaları zararları nelerdir başlıklı makalemizde Çileğin besin değeri, Çileğin faydaları zararları nelerdir ve Çilek hangi hastalıklara iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.