"Enter"a basıp içeriğe geçin

Keçi boynuzu pekmezi faydaları zararları nelerdir

Keçi boynuzu pekmezi faydaları zararları Besin değeri hakkında detaylı bilgi ler.

Besin değeri

Kalori 270 kcal
Karbonhidrat 65.7 g
Lif 1.0 g
Protein 1.3 g
Yağ 0.0 g
Kolesterol 0.0 mg
A Vitamini 0.0 IU
C Vitamini 0.0 mg
Potasyum 1262.0 mg
Kalsiyum 62.0 mg
Demir 0.1 mg

Faydaları
Kalsiyum deposu olarak bilinen Keçiboynuzu, vücudun gereksinim duyduğu kalsiyum miktarının toplamda yüzde yetmişini karşılaması nedeniyle yaş grubu fark etmeksizin herkesin yaşamları boyunca sağlığını koruyabilmek için tüketmesi gereken bir gıdadır.

Keçiboynuzunun faydaları; kalp ve damar hastalıklarına karşı birebir etki göstermesinin dışında balgamın sökülmesi ve öksürüğün kesilmesini de sağlaması nedeniyle grip ve soğuk algınlığı geçiren kişilerin yararlanabileceği en etkili seçenekler arasında yer almaktadır.

Keçiboynuzu yararları; Vücutta kolesterol düzeyinin dengelenmesine yardımcı olarak kötü kolesterolün düşürülmesine önemli ölçüde katkı sağlamanın yanı sıra vücutta kan yapımını desteklemesi sayesinde kansızlık problemi yakınanların tüketebileceği mucizevi bir besin kaynağıdır.

Bilhassa akciğer, karaciğer ve bağırsaklarda oluşabilecek hastalıklardan koruması açısından tıp dünyasında da uzmanların her fırsatta önerdiği bir gıda olan keçiboynuzu, gerek kemiklerin güç kazanmasını hem de beyin gelişimine ve sağlığına katkıda bulunarak zekayı kuvvetlendiren özellikleri sahiptir.

Keçiboynuzu faydaları; Bileşiminde zengin miktarda polifenol ve antioksidan içermesi sayesinde kanser düşmanı bir besin olarak karşımıza çıkan keçiboynuzu, serbest radikallere karşı savaş açmasıyla birlikte çağımızın hastalığı haline gelen kanserin meydana gelmesine engel olmaktadır.

Keçiboynuzu yararları; Hem cilt hem de göz sağlığının korunması ve güçlendirilmesi açısından biçilmiş bir kaftan olmasının dışında, vücuttaki kanı temizleme görevini başarıyla üstlenmekte ve sindirim-bağırsak sisteminden ötürü kaynaklanabilecek problemlerin de ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır.

Keçiboynuzunun faydaları; Vücuttaki tüm bakterileri ortadan kaldırmasıyla meşhur olan Keçiboynuzu çeşitli etkenlerden dolayı oluşum gösterebilecek iltihap / enfeksiyonun ve yaraların çok kısa bir süre içerisinde iyileşmesine ortam hazırlamaktadır.

Keçiboynuzunun faydaları; Hem ağız hem de diş sağlığına iyi gelmesi nedeniyle diş hekimlerinin de tüketilmesini önerdiği bir besin olmasının yanı sıra, günümüzde neredeyse yaşamımızın her noktasında tehdit unsuru oluşturan radyasyonun da vücuttan dışarı gönderilmesine katkıda bulunmaktadır.

Zararları
Keçiboynuzunun zararlarına göz atıldığında, aşırı oranda tüketildiği takdirde baş dönmesi yahut mide bulantısı gibi şikayetler meydana gelebilmektedir. Tüm bunların yanı sıra içerisinde yüksek miktarda doğal şeker barındırması sayesinde şeker hastalığına (diyabet) sahip kişilerin uzman hekimin önerdiği ölçüde tüketmesi lazım gelmektedir.

Keçiboynuzu yağlı ve şekerli bir gıda olmasından ötürü, tüketiminde de aşırıya kaçılması halinde vücutta sivilce oluşumu yahut kaşıntı-kabarıklık gibi birtakım alerjik semptomlara ortam oluşturabilmektedir.

Aynı zamanda keçiboynuzunun içerisinde yüksek miktarda lif bulunması nedeniyle çok fazla tüketmeniz durumunda ishal olmanıza sebebiyet verebilmektedir. Öte yandan çeşitli rahatsızlıklardan ötürü kan inceltici ilaç kullanan kimselerin de keçiboynuzu tüketmeden evvel hekimlerinden onay almaları gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Maden suyu besin değeri faydaları zararları nelerdir başlıklı makalemizde Soda Besin değeri, Soda faydaları ve Soda zararları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.