"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kemik suyunun faydaları zararları Besin değeri nelerdir

Kemik suyunun faydaları zararları yararları Besin değeri hangi hastalıklara iyi gelir hakkında detaylı geniş bilgiler.

Faydaları
Kemik suyunda bulunan kolajen, kondroitin ve glukozamin zayıflayan kıkırdak dokusunu güçlendirir ve kemik sağlığına destek olur.

Kemik suyu, ameliyat ve ciddi kazalar sonucu oluşan yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesine destek oluyor.

Kemik suyu içerdiği kolajen ve jelatin sayesinde cildi yaşlanmaya ve kırışıklara karşı koruyor. Aynı zamanda saçları ve tırnakları da güçlendiriyor.

Kış aylarında ve mevsim geçişlerinde grip ve nezle gibi durumların önüne geçmede ve mikroplara savaş açmada en güçlü silahlardan birisidir.

Bağırsak sağlığı için çok önemli. Malumunuz bağırsak için artık ikinci beyin deniyor. Bağırsak florasının düzelmesinde kemik suyunun çok büyük faydası olduğu söyleniyor, bu da direkt genel sağlığınıza yansıyor.

Kemiği oluşturan kollajen suda erime özelliği düşük, ama kendisi çok besleyici bir maddedir. Bu madde tek başına bile temel besin öğelerinin alınmasına ve yapımına olanak sağlar.

İçeriğinde bulunan arjinin aminoasidi inflamasyon mekanizmalarınu durdurması ile kilo alma sürecini yavaşlatır ve mevcut kiloların bedeninizde daha az zarara sebep olmasını sağlar.

Menopoz öneminde de kemik erimesi görülmektedir. Kemik suyu tüketimi kadınların bu dönemlerinde bir hayli işe yaradığı tespit edilmiştir. Elbette sadece bu dönemde değil önceki dönemlerde de kemik suyu tüketilirse, bu tarz problemler yaşanmayabilir.

Kemik suyu içinde bulunan glisin ve arginin gibi birçok aminoasit güçlü anti-inflamatuar etkilere sahiptir. Özellikle Arginin, obezite ile ilişkili iltihaplarla mücadeleye yardımcı olabilir. Yapılan bir çalışmada, kandaki yüksek arjininin, obez kadınlardaki iltihaplanmanın azalmasıyla ilişkili olduğu belirtilmiştir

Kemiğin içinde yer alan ilik, vücudun bağışıklık sistemiyle birebir bağlantılı olan trombosit, eritrosit ve lökasit hücrelerinin üreyerek çoğalmasına katkı sağlar. Kemik ilikleri soğuğa karşı koruyucu olmasının yanında hastalık döneminin olduğundan daha kısa sürede atlatılmasını sağlar.

Beyinin iyileşmesinde rol oynayan hormonlara iyi geldiği kanıtlanmıştır. Depresyon belirtilerini azaltır ve ruh halini değiştirir.

Geçirgen bağırsak sendromunuzu iyileştirmek için çok yararlıdır. Bağırsak duvarınızdaki delikleri kemik suyu içeriğindeki kolajen ile onarabilir, böylece onlarca otoimmun rahatsızlık, depresyon, kanser, diyabet gibi sayısız hastalığı hem tedavi edip hem de kendinizi bu hastalıklardan koruyabilirsiniz.

Kemik suyu sindirimi kolay bir yiyecek olarak sindirim sorunlarını tedavi etmek için geleneksel olarak kullanılmaktadır. Sadece tek başına ilaç olmayı başarabilen kemik suyu çorbaları bile vardır. Crohn hastalığı veya ülseratif kolit gibi sindirim sorunlarını iyileştirmek için kemikli et suları güçlü bir etkiye sahiptir.

Yapılan çalışmalar, düzenli olarak kemik suyuna çorba içmenin tokluğu arttırabileceğini, kalori alımını düşürebileceğini ve zaman içinde kilo vermeyi sağlayabileceğini göstermiştir.

Besin değeri
Porsiyon Boyutu100 g
Porsiyon başı
Enerji68 kj
16 kcal
Yağ0,28g
Doymuş Yağ0,092g
Tekli Doymamış Yağ0,114g
Çoklu Doymamış Yağ0,042g
Karbonhidratlar0,22g
Şeker0,1g
Fiber0,1g
Protein3,06g
Sodyum93mg
Kolesterol8mg
Potasyum52mg

Bir önceki yazımız olan Ayran in faydaları zararları Besin değeri nelerdir başlıklı makalemizde Ayran hangi hastalıklara iyi gelir, Ayranın faydaları ve Ayranın yararları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.