"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kudret narı faydaları zararları Besin değeri yararları nelerdir

Kudret narı faydaları zararları Besin değeri hangi hastalıklara iyi gelir yararları nelerdir hakkında detaylı geniş bilgiler.

Faydaları
Kudret narı genellikle kabız ve sindirim sistemi problemlerinde kullanılır. Kudret narı bitkisini yine zeytinyağı ile karıştırıp aç karnına tüketmek kabızlığı birkaç saat içerisinde geçirmeye yardımcı olacaktır.

Reflü, gastrit, ülser gibi sindirim rahatsızlıklarında güvenle kullanılabilir. Yaraların kısa sürede iyileşmesini sağlar.

Kudret narı şeker hastalarının mutlaka tüketmesi gereken meyvelerden biridir hatta belki de ilkidir. Kudret narının içerisinde bulunan maddelerin metobolizmadaki şekeri düzenlediği araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılmıştır.

İçeriğinde protein ve e vitamini bulunduğu için bağışıklık sitemini güçlendiriyor.

Antibiyotik özelliklere sahiptir. Tümör oluşumlarının büyümesini önler.

Hanımlarda çıkan vajinal yaralar için de kudret narı oldukça faydalıdır, yaraları giderici özelliği vardır.

Yaralar, egzama, çıban, sedef gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Kudret narı ile ilgili yapılan pek çok bilimsel çalışma, kudret narının HIV virüsünün olumsuz etkilerini baskıladığını göstermiştir. Bu çalışmanın sonucuna göre kudret narının olgunlaşmış meyvesinden ya da tohumundan çıkarılan bir protein HIV virüsü bulaşmış hücrelerdeki viral etkiyi azaltıyor.

Besin değeri
100 gram kudret narı genel olarak;

– 30 kalori,
– 29 gram karbonhidrat,
– 3 gram protein,
– 69 gram yağ,
– 87 miligram A vitamini,
– 88 miligram C vitamini içeriyor.

Zararları
Hamilelik döneminde kudret narı tüketiminin kanamaya ya da düşüğe sebep olabileceği şeklinde görüşler de bulunuyor. Herhangi bir hastalığı olan, bir hastalık tedavisi gören, ilaç kullanan kişiler kudret narı tüketmede önce doktora danışmalılar. Kudret narı, karaciğer sağlığı için faydalı bir bitkidir. Ancak günde 1 tatlı kaşığından fazla kudret narı macunu tüketimi karaciğer için sakıncalı olabilir.

Bir önceki yazımız olan Elma Besin değeri faydaları zararları başlıklı makalemizde Elma Besin değeri nelerdir, Elma faydaları nelerdir ve Elma Zararları nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.