"Enter"a basıp içeriğe geçin

Leblebi Besin değeri faydaları zararları nelerdir

Leblebi Besin değeri faydaları zararları nelerdir hakkında detaylı geniş bilgiler

Besin değeri 100 graminda
Kalori 268 kcal
Karbonhidrat 38.3 g
Lif 21.4 g
Protein 19.8 g
Yağ 3.4 g
Kolesterol 0.0 mg
A Vitamini 30.0 IU
C Vitamini 4.0 mg
Potasyum 810.0 mg
Kalsiyum 124.0 mg
Demir 7.0 mg

Faylaları
Kalsiyum, magnezyum, fosfat, manganez, çinko gibi minerallerin yanı sıra K vitamini gibi vitaminler de içerir.

Sarı leblebi tüketerek açlığınızı bastırabilirsiniz. Böylece açlık krizlerini sağlıklı bir şekilde atlatabilir ve uzun süre tok kalabilirsiniz.

Sinir sistemini korur bağışıklığı güçlendirir.

Lapa şeklinde yüze uygulandığında cildi besler, kırışıklıkları geciktirir ve yara izlerinin iyileşmesini sağlar.

Leblebinin faydaları

Günlük 2-3 fincan leblebi tüketimi kötü kolesterol seviyesini düşürür.

Amino asitler, triptofan ve serotonin açısından zengin olan leblebi, uyku sorunu olan kişiler için faydalıdır. Akşam yatmadan önce bir miktar leblebi tüketimi derin bir uyku çekmenize yardımcı olabilir.

Sarı leblebi kansızlığı önlemek için gerekli olan demir açısından mükemmel bir kaynaktır. Kansızlık hastalığını önlemek için günlük olarak leblebi gibi baklagillerin tüketimi tavsiye edilmektedir.

Leblebi kadın hastalıkları için de etkili şifa kaynağıdır. İçerdiği mineral ve maddeler meme kanserine engel olabilir. Bunun yanında menopoz döneminde yardımcı olabilir.

Sarı leblebi bol miktarda folik asit içerdiği için anne sütü için oldukça faydalıdır.

Yapılan bir araştırmaya göre günlük leblebi tüketiminin vücuttaki insülin miktarını düşürdüğü görülmüştür. Kan şekeri seviyesi düşerek diyabet riski azalır.

Leblebi, yetişkin bir insanın günlük alması gereken lif miktarının yaklaşık olarak % 22’sini karşılamaktadır. Lif ise, bağırsak faaliyetlerini düzenleyen en önemli besin bileşenidir. Leblebi de lif içeriği sayesinde, kabızlığı önler ve şişkinliği giderir. Leblebi lif içeriği sayesinde kalp sağlığını da korur.

Zararları
Çok fazla miktarda leblebi tüketmek, karın ağrısı ve karın bölgesinde kramplara yol açabilmektedir. Bazı daha duyarlı ve hassas bir bünyeye sahip kişilerde besin alerjilerine sebep olabilen fazla leblebi tüketimi, sindirim sistemi ile ilgili bazı problemlere yol açabilir.

Yüksek lif içeriği olan leblebi fazla miktarlarda tüketildiğinde, mide bulantısı, kusma ve ishal gibi sağlık problemlerine sebep olabilmektedir.

Diğer gıda alerjileri semptomlarında olduğu gibi, fazla leblebi tüketilmesi sonucu oluşan alerjik durumlarda, ağız çevresinde karıncalanma ve kaşıntı gibi durumlar gözlenebilir.

Leblebinin fazla tüketilmesi sonucu, şişkinlik ve gaz gibi problemler yaşanabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Yer fıstığı Besin değeri faydaları zararları nelerdir başlıklı makalemizde Yer fıstığı Besin değeri, Yer fıstığı hangi hastalıklara iyi gelir ve Yer fıstığı yararları nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.