"Enter"a basıp içeriğe geçin

Lor peyniri Besin değeri faydaları zararları nelerdir

Lor peyniri Besin değeri faydaları zararları nelerdir hakkında detaylı geniş bilgiler.

Besin değeri
Kalori (kcal) 98
Toplam yağ 4,3 g
Doymuş Yağ 1,7 g
Çoklu Doymamış Yağ 0,1 g
Tekli Doymamış Yağ 0,8 g
Kolesterol 17 mg
Sodyum 364 mg
Potasyum 104 mg
Karbonhidrat 3,4 g
Diyet Lifi 0 g
Şeker 2,7 g
Protein 11 g
A Vitamini
140 IU C Vitamini 0 mg
Kalsiyum 83 mg
Demir 0,1 mg
D Vitamini 3 IU
B6 Vitamini 0 mg
Kobalamin 0,4 µg
Magnezyum 8 mg

Faydaları

İnek sütünden elde edilmesine rağmen inek peynirindeki antijenik proteinleri içermez. Yumurta alerjisi olanlar, lor yiyerek bu protein ihtiyacını da çok rahat karşılayabilir.

Diyet yapanların yanı sıra yine içerdiği protein sayesinde kemik gelişimi konusunda da oldukça büyük bir destek görevi görüyor. Çocukların kemik gelişimlerine katkıda bulunuyor, boylarının uzamasına yardımcı oluyor. Menopoz sonrası kadınlarda görülen kemik erimesi sorununun da bu nedenle önüne geçebiliyor.

Keservuran “Lor peynirinin içinde bulunan serum protein tüm vücut ve kas proteinlerinin daha fazla sentezlenmesini sağlıyor. Aşırı egzersiz sonucu ortaya çıkabilen kas sakatlanmalarında iyileştirici etkisi var.

Lor peyniri düzenli olarak tüketildiğinde insan sağlığı üzerinde başta beyin ve göz hastalıkları olmak üzere MS hastalığı (multipl skleroz), Alzheimer ve Parkinson hastalıklarına doğal bir çözüm kaynağı olmaktadır.

Lor peyniri ayrıca vitamin ve mineral açısından da oldukça zengindir. Günlük yaşam koşullarında ihtiyacımız olan A vitamini, B2 vitamini, B12 vitamini, omega 3, omega 6, yağ asitleri, proteinler, kalsiyum, fosfor, selenyum ve çinko açısından iyi kaynaklıdırlar.

Peynirin en temel hali olan lor hem protein deposudur hem de neredeyse tuzsuzdur. Bu özellikleriyle hem tok kalmanızı sağlar, hem de sizi tuzlu peynirler gibi susatmaz. Özellikle sahurda kahvaltı edenlerdenseniz lor peynirine sofranızda yer verebilirsiniz.

Birçok hastalığa karşı daha dirençli olabilmenin yolu güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmaktan geçer. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak ise bolca lor peyniri tüketmekten geçer. Lor peyniri, içerisinde bulunan serum protein sayesinde birçok hastalığa karşı daha dirençli bir duruş sergileyebilmenizi sağlar

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.