"Enter"a basıp içeriğe geçin

Mango nun yararları zararları faydaları Besin değeri nelerdir

Tropikal meyve olan mango hangi hastalıklara iyi gelir faydaları zararları yararları nelerdir Besin değeri nelerdir hakkında detaylı geniş bilgiler

Faydaları
– İçerdiği vitamin ve mineraller yardımıyla metabolizmayı destekler.

– Quercetin (kuersetin), isoquercitrin, astragalin, fisetin, gallik asit ve metilgallat gibi antioksidan maddeler yardımıyla lösemi, kolon, meme ve prostat kanserlerine karşı koruyucudur.

– Göz sağlığını destekler ve yaşa başlı makula dejenerasyonu, gece körlüğü ve göz kuruması gibi rahatsızlıklara karşı korur.

– Bol lifli bir gıdadır. Diyet lifi, düzgün sindirimi destekler ve kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Lifli bir diyet; kalp hastalığı, Tip 2 diyabet ve divertiküler hastalık (bir kalın bağırsak hastalığı) oluşma riskini azaltmaya yardım eder.

– Özellikle hamilelerin, anne karnındaki bebeklerinin sağlığı için tüketmesi gereken folik asitin iyi bir kaynağıdır.

– Demir içermesi sayesinde anemi gibi rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı olur.

– A vitamini ve C vitamin; kan damarları ve bağ dokuyu korumaya yardımcı olan kollajen adı verilen proteinleri vücudun üretmesine yardım eder. Bu vitaminleri bolca içeren mango bu sayede yaşlanmayı yavaşlatır.

– Kolesterolü düşürmeye yardım eder.

– Taze mango, nabız ve kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olan hücre ve vücut sıvılarının önemli bir bileşeni olan potasyumun zengin bir kaynağıdır.

– Afrodizyak özelliği vardır. İçerisinde bol miktarda bulunan E vitamini, seks hormonlarını düzenlemede yardımcı olur ve cinsel gücü arttırır.

– Bağışıklığı güçlendirir.

– Kemik sağlığı için önemli bir vitamin olan K vitaminini bol miktarda içermektedir. Ayrıca kalsiyumun da iyi bir kaynağıdır. Bu özellikleri sayesinde kemik sağlığını korumada yardımcı olur ve kalsiyum ile K vitamini eksikliğine bağlı olarak oluşan kemik rahatsızlıklarının oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

– Beta-karoten içermesi sayesinde astım oluşma riskini düşürmeye yardım eder. Beta karoten mangodan başka papaya, kayısı, brokoli, balkabağı ve havuçta da bol miktarda bulunmaktadır.

– Mango, beynin işlevini sürdürmek ve geliştirmek için hayati önem taşıyan B6 vitaminini bol miktarda bulundurmaktadır. Mangoda bulunan B grubu vitaminler ayrıca ruh halini iyileştirme ve uyku düzenini sağlama da yardım ederler.

– Mangoda bulunan glutamik asit konsantrasyonu artırır ve hafızayı güçlendirir.

– Cilde uygulandığında veya yenildiğinde sivilce gibi cilt problemlerini azaltmaya yardım eder.

Besin değeri
GENEL BAKIŞ
BESİN DEĞERLERİ
BAŞKALARI AYRICA ŞUNLARI DA ARADI:
1/3
2/3
Mango
Porsiyon Miktarı: 100 g
Kalori (kcal) 59
Toplam yağ 0,4 g
Doymuş Yağ 0,1 g
Çoklu Doymamış Yağ 0,1 g
Tekli Doymamış Yağ 0,1 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 1 mg
Potasyum 168 mg
Karbonhidrat 15 g
Diyet Lifi 1,6 g
Şeker 14 g
Protein 0,8 g
A Vitamini 1.082 IU
C Vitamini 36,4 mg
Kalsiyum 11 mg
Demir 0,2 mg
D Vitamini 0 IU
B6 Vitamini 0,1 mg
Kobalamin 0 µg
Magnezyum 10 mg

Bir önceki yazımız olan Ayva çekirdeği faydaları zararları Besin değeri nelerdir başlıklı makalemizde Ayva çekirdeği faydaları nelerdir, Ayva çekirdeği hangi hastalıklara iyi gelir ve Ayva çekirdeği zararları nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.