"Enter"a basıp içeriğe geçin

Pancar in faydaları zararları Besin değeri nelerdir

Pancar hangi hastalıklara iyi gelir faydaları zararları yararları Besin değeri nelerdir hakkında detaylı geniş bilgiler.

Faydaları
– Kırmızı pancar, vücudun kalsiyumu etkili olarak kullanabilmesi için önemli bir bileşen olan silis ile doludur. Kalsiyum kemik ve dişleri beslediği için günde bir bardak kırmızı pancar suyu içmek kemik erimesi ve cam kemik hastalığı gibi durumlardan korur.

– Sabahları limon ile karıştırıp tüketmeniz durumunda çok iyi bir iltihap engelleyici olduğunu söyleyebiliriz. Neredeyse bir çok besinde bulunmayan, protein, enzim, betalain bulunmaktadır.

– Pancar yüksek oranlarda demir içerdiğinden demir eksikliğine bağlı kansızlık için bulunmaz nimetlerden biridir. Kırmızı pancar içerisinde bulunan diğer bazı bileşikler ise demir emilimi arttırarak kansızlığa karşı mücadele etmektedir.

– Pancarın içerdiği yüksek miktarda B vitamini ve folik asit, karındaki bebeğin omurgasınının oluşumuna destek olduklarından dolayı hamile kadınlara önerilir. Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak tüketilen pancar, bebeklerde oluşan nöral tüp defektlerini önleyebileceği kanıtlanmıştır.

– Kırmızı pancar fazla miktarda demir içermektedir. Demir vücudun değişik kısımlarına oksijen ve besin iletilmesine yardım eden kanın bir parçası olan hemaglutinin (kan kümeleştirici) oluşumuna yardımcı olur.

– Kırmızı pancarın saç dökülmesi, sedef, egzama, ürtiker, kurdeşen ve karaciğer hastalıkları ile vücutta kaşıntının önlenmesinde faydalıdır.

– Bağırsak hareketlerini hızlandırarak, sindirim sitemini düzenler. Böylece kırmızı pancarın içinde bulunan zengin lifler sayesinde hazım daha rahat sağlanarak, kabızlık sorunları ile karşılaşmazsınız.

– Pancar özellikle pancar suyu, fitokimyasal bileşik olan glisin betain kaynağıdır. Betain ise, kanda toksik madde birikimine neden olan, homosistein maddesinin seviyesini azaltmaya yardım eder. Kanda, homosistein oranının artması ise, koroner kalp hastalıklarına neden olmaktadır.

Zararları
Seyreltilmemiş pancar suyu güçlü etkilere sahiptir.

Pancar suyunun saf olarak değil kereviz, havuç, elma gibi meyve ve sebzelerle karıştırılarak ve seyreltilerek içilmesi gerekir.

Yüksek miktarda sulandırılmamış pancar suyu karaciğere zarar verebilir.

Ses tellerine geçici zarar verebilir.

Böbrek taşları, ülser ve duodenum rahatsızlığı olanların içmesi tavsiye edilmez.

Besin değeri
Besin Değeri 100 gramda
Kalori 44 kcal
Karbonhidrat 8.0 g
Lif 1.3 g
Protein 1.2 g
Yağ 0.5 g
Kolesterol 0.0 mg
A Vitamini 287.0 IU
C Vitamini 8.2 mg
Potasyum 279.0 mg
Kalsiyum 12.0 mg
Demir 0.4 mg

Bir önceki yazımız olan Bulgur faydaları zararları Besin değeri nelerdir başlıklı makalemizde Bulgur faydaları nelerdir, Bulgur hangi hastalıklara iyi gelir ve Bulgur zararları nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.