"Enter"a basıp içeriğe geçin

Türk kahvesi yararları zararları faydaları Besin değeri nelerdir

Türk kahvesi yararları zararları faydaları Besin değeri hangi hastalıklara iyi gelir geniş detaylı bilgiler.

Faydaları
Solunum yolu iltihaplarını giderir​; Türk kahvesinin astım hastalığına iyi geldiği söylenmektedir, antioksidan özelliğinden dolayı solunum yolu iltihaplarını giderir, bronşları açar.

Kas ağrılarını baskılar; Kafeinin etkisinden ötürü hızlanan kan dolaşımı sebebiyle kas ağrılarını baskılar ayrıca kas kuvvetinde artış sağlar

Sinirden stresten uzaklaştırır; Depresyon, stres ve sinirsel hastalıklara karşı etkilidir, sinirleri yatıştırıcı özelliği vardır.

Kalp sağlığını korur; Kahvenin içeriğindeki antioksidan kalp sağlığına iyi geliyor. Düzenli olarak Türk kahvesi içenlerde kalp ve lenf damarlarının iç yüzeylerindeki hücrelerin onarılmasıyla kalp rahatsızlığına yakalanma riskinin daha düşük olduğunu ortaya çıktı.

Sporcular için yağ yakımı; Spordan yarım saat önce içilen Türk kahvesi yağları yakmayı kolaylaştırıyor.

Karaciğer yağlanmasını önler; Türk kahvesi içenlerde karaciğer yağlanmasının ve buna bağlı olarak iltihaplanmanın daha az olduğu görülmüştür. Buna ek olarak uzmanlarca kahve telvesinin ciltteki pürüzlerde azalma meydana getirdiği ifade edilmektedir.

Safra taşını engelliyor; Özellikle kadınlarda oluşma riski yüksek olan safra taşlarının günde 3 fincan kahve içen kadınlarda içmeyenlere göre %25 daha az görüldüğüne işaret ediliyor.

Baş ağrısını geçirir; Migren dışında oluşan baş ağrılarını kısa süre içerisinde giderir.

Şekersiz Türk kahvesi Besin değeri
Karbonhidrat (g) 0.06
Protein (g) 0.42
Yağ (g) 0.52
Lif (g) 2.63
Kolesterol (mg) 0
Sodyum (mg) 0.82
Potasyum (mg) 70.2
Kalsiyum (mg) 9.22
Vitamin A (iu) 0.04
Vitamin C (mg) 0
Demir 0.69

Zararları
Birçok yararı bulunan Türk kahvesi fazla tüketildiğinde ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor. Bunların başında yüksek tansiyona sebep olabiliyor, kalp ritmi düzensizliğine yol açabiliyor, kemik erimesini kötüleştirebiliyor, uykusuzluk ve gerginliği beraberinde getirebiliyor, ülsere yakalanma riskini artırıyor, böbrek taşı oluşumuna sebep olabiliyor, kadınlarda doğurganlığı azaltabiliyor, hamilelik dönemini negatif etkiliyor. Uzmanlar tarafından günde en fazla 2 fincan Türk kahvesi içilmesi öneriliyor.

Bir önceki yazımız olan Soğuk kahvenin faydaları zararları Besin değeri nelerdir başlıklı makalemizde Soğuk kahvenin Besin değeri, Soğuk kahvenin faydaları nelerdir ve Soğuk kahvenin zararları nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.