"Enter"a basıp içeriğe geçin

Üzüm çekirdeği faydaları zararları nelerdir

Üzüm çekirdeği faydaları zararları Besin değeri nelerdir hakkında detaylı geniş bilgiler

Faydaları
Üzüm çekirdeği, kan dolaşımını hızlandırır; bu da pıhtılaşmayı önler ve tansiyonu dengeler. Üzüm çekirdeğinin içindeki flavonoidler, kan damarlarının güçlenmesini sağlar.

Damarları korur, damar sertliğini önler, damar hastalıklarını tedavi eder

Düzenli tüketildiğinde içerdiği Beta Karotein maddesi vücuda sigara ya da bazı zararlı besinlerle giren maddelerle savaşırlar. Araştırmalara göre üzüm çekirdeği 3 günde vücudu yenilediği ortaya çıkarılmış.

Vitamin eksikliğinden görülen saç ve deri dökülmesi içinde birebir fayda sağlar. Kan dolaşımını hızlandırdığından saç köklerindeki ölmüş derilerin sayısını azaltarak canlılık kazanmasını destekler.

Zengin E vitamini içeriği sayesinde daha keskin görmeyi sağlamaya yardımcı olur.

İltihaplanma ve enfeksiyon tedavisinde doğal ilaç olarak kullanılan üzüm çekirdeği bu etkenlere bağlı gelişen kireçlenme, egzama, cilt problemleri, sinüzit, kolit, gastrit ve idrar yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlıklara iyi gelir.

Üzüm çekirdeği yemek, çok daha genç ve sağlıklı bir cilde sahip olmaya yardımcı olur. İçeriğindeki kolajen ve resveratrol, yaşlanmaya karşı savaşmada ve mimik çizgilerinin azaltılmasında çok önemli bir role sahiptir. Bu yüzden, çatlaklar ve aknelerin görünümünü azaltmak ve cildin esnekliği arttırmak için üretilen birçok kremde bu maddeler kullanılmıştır.

Üzümün kendisinden çok çekirdeğinde bulunan proantisiyanidinler ve tokoferolün elementleri vücuttaki serbest radikalleri azaltır. Bunun yanı sıra sağlıklı hücre sayısının artırmaya yardımcı olur.

Kansızlık sorununa iyi geliyor. Böbrek ve bağırsakları çalıştırıyor.

Üzüm çekirdeği, vücudu çevre kirliliğinin ve tütün ürünlerinin zararlı etkilerinden koruyor. Öte yandan üzüm çekirdeği, stresin etkilerini de azaltıyor

Bir önceki yazımız olan Siyah üzümün besin değeri faydaları zararları nelerdir başlıklı makalemizde Siyah üzüm Besin değeri, Siyah üzüm çekirdeği faydaları zararları ve Siyah üzüm faydaları zararları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.