"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yer fıstığı Besin değeri faydaları zararları nelerdir

Yer fıstığı Besin değeri faydaları zararları nelerdir hakkında detaylı geniş bilgiler

Besin değeri
Kalori (kcal) 567
Toplam yağ 49 g
Doymuş Yağ 7 g
Çoklu Doymamış Yağ 16 g
Tekli Doymamış Yağ 24 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 18 mg
Potasyum 705 mg
Karbonhidrat 16 g
Diyet Lifi 9 g
Şeker 4 g
Protein 26 g
A Vitamini 0 IU
C Vitamini 0 mg
Kalsiyum 92 mg
Demir 4,6 mg
D Vitamini 0 IU
B6 Vitamini 0,3 mg
Kobalamin 0 µg
Magnezyum 168 mg

Yararları
Mide ve kolon kanserinde kabuklu fıstığın etkili bir koruyucu olduğunu ortaya koymuştur.

Yer fıstığının içerisindeki polifenolik asitler sinir sağlığı için faydalıdır. Bu nedenle sinirlerle alakalı tüm hastalıklara karşı koruyucudur. Alzheimer hastalığı bunlardan sadece birisidir. Yaşlılığın getirdiği sinir tahribatında da yer fıstığı etkilidir.

İçerdiği protein ve amino asitler sayesinde vücudun normal ve sağlıklı büyümesi için önemlidir.

Yer fıstığının glisemik endeksi 14’tür ve glisemik oranı yalnzıca birdir. Bu çok düşük olarak sayılmaktadır ve bu sayede yer fıstığı kan dolaşımında şekerin çözülmesini azaltarak, şeker hastalığı riskini azaltır.

Yer fıstığı tohumunda bol miktarda riboflavin, tiyamin, ve E vitamini bulunur.

Alzheimer hastalığı, genelde 60 yaş üstü insanlarda görülen ve nedeni tam olarak bilinmeyen bir hastalıktır. Nedeni tam olarak bilinmediği için de, maalesef bir tedavisi yoktur. Alzheimer hastalığı, beyin dokusuna zarar vererek kişinin sosyal ve zihinsel becerilerini gerektiği gibi kullanmasını engellemektedir.

Fazla miktarda yağ içerir ancak bu yağlar vücudumuz için faydalıdır. İçerdiği yağlar tekli doymamış ve doymamış yağlardır.

Postasyum, magnezyum, bakır, kalsiyum, demir, selenyum ve çinko gibi vücut için çok gerekli vitaminleri içeriğinde barındırır.

Zararları
Yer fıstığının sağlık açısından çok sayıda faydası olduğunu detaylı olarak yazımızda ele aldık. Ancak fıstığın sağlık açısından birçok faydasının olmasının yanında ürününün fazla ve bilinçsiz tüketilmesi gibi durumlardan kaynaklanan zararları vardır. Bu zararlar kişinin sağlık durumu ile yakından ilgilidir. Özellikle kolesterol konusunda farklı görüşler vardır. Bu yüzden kolesterol sorunu olan kişilerin doktorların danışarak fıstık tüketmeleri önerilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Fındık Besin değeri faydaları zararları nelerdir başlıklı makalemizde Fındığın Besin değeri, Fındığın faydaları ve Fındığın zararları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.