"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yeşil çay Besin değeri faydaları zararları nelerdir

Yeşil çay Besin değeri faydaları zararları hangi hastalıklara iyi gelir geniş detaylı bilgi ler.

Besin değeri
Kalori 0 kcal
Karbonhidrat 0.0 g
Lif 0.0 g
Protein 0.1 g
Yağ 0.0 g
Kolesterol 0.0 mg
A Vitamini 0.0 IU
C Vitamini 0.0 mg
Potasyum 17.0 mg
Kalsiyum 8.0 mg
Demir 0.0 mg

Faydaları
-Öncelikli olarak yeşil çayın içerisindeki çeşitli maddeler sayesinde insan vücudundaki metabolik faaliyetlerin hızlanmasına ortam hazırlamakta, dolayısıyla yağ yakımını da doğru orantılı olarak hızlanmasını sağlayarak kilo vermeyi ve zayıflamayı önemli ölçüde destekleyici özellikler göstermektedir.

-Yeşil çayın faydaları ve yararları arasında vücuttaki iltihapların ve enfeksiyonların süratle atılmasına zemin oluşturduğu için her dönem sağlıklı olmayı garantilemektedir, aynı zamanda vücuttaki ödemlerin de azalmasına ve hatta yok olmasına yardımcı olduğu için de öğün fark etmeksizin sıklıkla tercih edilen bir içecek olarak karşımıza çıkmaktadır.

-Öte yandan yeşil çay hem diş hem de diş eti hastalıklarına da iyi geldiği bilimsel araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır, dişler için adeta bir bariyer görevi görerek diş çürümelerinin de önüne geçmeyi vaat etmesi sayesinde olmazsa olmaz bir içecek olarak yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır.

-Önemli bir antioksidan kaynağı olarak da karşımıza çıkan yeşil çay, yaşlanmayla birlikte ortaya çıkan ve olumsuz etkilerini iyiden iyiye göstermeye başlayan Parkinson ve Alzheimer gibi ölümcül hastalıkların görülme oranını ciddi ölçüde azaltması sayesinde eşi benzeri bulunmaz bir içecektir.

-Yeşil çayın faydaları ve yararları arasında sağlıklı ve güçlü bir bağışıklık sistemine kavuşmasını hedefleyerek, her türlü hastalığa karşı savaşını başarılı bir şekilde sürdürmesine ve vücudun hastalıklara yenik düşmesinin önüne geçmektedir.

-Yeşil çayın bileşiminde yer alan polifenol maddesi sayesinde hücrelerin onarılmasına ve yenilenmesine katkıda bulunarak, kanser (tümör) oluşumuna set çekerek daima sağlıklı bir yapıda kalmasına yardımcı olmaktadır. Yeşil çay; mide, mesane, meme, pankreas, yumurtalık, cilt, yemek borusu kanserlerinin meydana gelmesini önlemektedir.

-Yeşil çay faydaları ve yararları arasında bir başka özellik ise kanda bulunan glikoz seviyesinin dengelemesinde yardımcı olması sayesinde şeker hastalığı (diyabet) oluşumunun veya ileri bir boyuta gelmesinin önüne geçmektedir.

-Tüm bu özelliklerin yanı sıra yeşil çay, insan vücudundaki iyi kolesterol seviyesinin artışa geçmesini sağlayarak, kötü kolesterolün düzeyinin ise önemli oranda düşürülmesine ve böylece vücuttan hızlıca atılmasına ortam hazırlamaktadır.

-Yeşil çayın faydaları ve yararları arasında depresyon ve stres kaynaklı ruhsal bozuklukların ortadan kaldırdığı, sakinleştirici&rahatlatıcı etkisinin bulunduğunu söyleyebilmek mümkündür.

-Yeşil çay tansiyon hastaları için de mucizevi bir içecektir, tansiyon düzeyinin dengelenmesini sağlayıp ideal bir seviyeye gelerek yükselmesini engellemektedir.

Zararları
Yeşil çayın günlük tüketim miktarının 2 bardak olması oldukça idealdir, ancak 4 bardak ve üzeri tüketiminin gerçekleştirilerek aşırıya kaçılması durumunda vücuda pek çok zararı bulunmaktadır.

Yeşil çayın fazla tüketilmesi halinde zararları arasında; bulantı ya da kusma, kulakta çınlama ve zihin bulanıklığı gibi şikayetler görülebileceği gibi baş ağrısı ve dönmesi, sinir-gerginlik ve reflü ağrısı gibi sorunlar da meydana gelebilmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.